تبلیغات
شاخص ها - محمد نوری زاد: ای کاش انقلاب نمی کردیم!

شاخص ها

 

 

 آیا ایرانیان می‌دانند که در اواسط شهریور ۱۳۶۵، سیا فرکانس اختصاصی تلویزیون ایران در شبکه جهانی را برای پخش پیام ۱۱ دقیقه‌ ای رضا پهلوی هک کرد و یک سال بعد ویلیام کیسی (رئیس اسبق سیا) در گفت‌وگویی با "باب وودوارد" (Bob Woodward) که در کتاب "جنگ‌ های سری سیا" (The Secret Wars of the CIA) منتشر شد از "تهیه طرح سرنگونی خمینی و جایگزین کردن او با رضا پهلوی" 26740_348.jpg - 13.74 Kbبه‌دستور ریگان پرده برداشت؟
مرصاد به نقل از بولتن نیوز :هرچند رضا پهلوی در مصاحبه ی جنجالی اش با هفته نامه ی "فوکوس آنلاین" به صراحت گفته بود که با سازمان جاسوسی امریکا "سیا" (CIA) مرتبط است و از این سازمان با او تماس گرفته می شود اما به تازگی سایت "خبرنامه گویا" اقدام به انتشار اسنادی کرده که از پر رنگ بودن این روابط حکایت دارد.

"کیانوش ایرانی" در مطلبی با عنوان «آن‌چه که ایرانیان از "روابط محرمانه رضا پهلوی با سیا" نمی‌دانند!» در سایت "گویا" می نویسد: آیا ایرانیان می‌دانند که در اواسط شهریور ۱۳۶۵، سیا فرکانس اختصاصی تلویزیون ایران در شبکه جهانی را برای پخش پیام ۱۱ دقیقه‌ ای رضا پهلوی هک کرد و یک سال بعد ویلیام کیسی (رئیس اسبق سیا) در گفت‌وگویی با "باب وودوارد" (Bob Woodward) که در کتاب "جنگ‌ های سری سیا" (The Secret Wars of the CIA) منتشر شد از "تهیه طرح سرنگونی خمینی و جایگزین کردن او با رضا پهلوی" به‌دستور ریگان پرده برداشت؟

در ادامه در این مطلب آمده است:

کم و بیش می دانیم که افشاگری گسترده درباره افتضاح ایران-کنترا (ایرانگیت) در نوامبر ۱۹۸۶ (آبان ۱۳۶۵) و فشار افکار عمومی در امریکا، باعث تشکیل دو کمیسیون تحقیق پیرامون "معامله محرمانه و غیرقانونی با رژیم ایران و ارسال بخشی از پول آن برای کنتراهای نیکاراگوئه" از سوی رونالد ریگان (رئیس جمهور) و کنگره امریکا شده بود ولی گزارش های رسمی این دو کمیسیون کمتر مورد توجه ایرانیان واقع شده است.

این نوشته به بررسی یکی از اطلاعات مهم و ناشنیده مندرج در گزارش "کمیسیون تاور" (The Tower Commission Report) اختصاص دارد.

کمیسیون ۳ نفره تاور، در ۲۶ نوامبر ۱۹۸۶ (۵ آذر ۱۳۶۵) به دستور رونالد ریگان تشکیل شد که جان تاور (سناتور جمهوریخواه سابق ایالت تگزاس) سرپرست و برنت اسکوکرافت (مشاور امنیت ملی امریکا در دولت جرالد فورد) و ادموند ماسکی (وزیر امور خارجه اسبق امریکا در دولت اول ریگان) دیگر اعضایش بودند.

این کمیسیون نتایج بررسی های خود را در ۲۶ فوریه ۱۹۸۷ (۷ اسفند ۱۳۶۵) در گزارشی ۲۰۰ صفحه‌ای به رونالد ریگان عرضه کرد و سپس آن را به صورت کتاب منتشر نمود. این کتاب میلیون ها نسخه فروش داشت و در کمتر از دو هفته به چاپ سوم۱ رسید.

از جمله اطلاعاتی که در کتاب "گزارش کمیته تاور" آمده است، جزئیاتی از حمایت مالی و ... از بخشی از اپوزیسیون رژیم ایران است که دولت امریکا برای به محاق بردن رابطه محرمانه با رژیم ایران ناچار شد فاش کند.

یکی از مهمترین اطلاعات فاش شده، «هک شدن فرکانس اختصاصی تلویزیون ایران در شبکه جهانی توسط سیا برای پخش پیام ۱۱ دقیقه ای رضا پهلوی» می باشد که در پاراگراف دوم از صفحه ۳۹۸ این کتاب۲ آمده است:

«در تعطیلات آخر این هفته۳، پیام ۱۱ دقیقه‏ اى فرزند شاه با هک کردن فرکانس اختصاصی تلویزیون ایران در شبکه جهانی، بر روى موج تلویزیون ایران انداخته شد و پخش گردید. به گزارش طرفداران خانواده شاه، پخش این برنامه، موج اعتراض در تهران و بقیه نقاط را برانگیخت. "مقام ایرانى" از سام۴ پرسید چگونه است كه از سویى به ما مى‏ گویید انقلاب ایران را به مثابه یك امر واقع قبول دارید و از سوى دیگر دست به این گونه كارها مى ‏زنید؟» [گزارش سرهنگ الیور نورث (عضو شورای امنیت ملی امریکا) به آدمیرال جان پویندکستر (مشاور امنیت ملی امریکا) در دوشنبه ۸ سپتامبر ۱۹۸۶ (۱۷ شهریور ۱۳۶۵)]


در کتاب «گزارش کمیته تاور»، جزئیات بیشتری درباره پشت پرده ارسال این پیام ویدیویی توسط سیا بیان نشد و این مساله مسکوت ماند تا اینکه باب وودوارد روزنامه نگار شهیر امریکا و افشاگر افتضاح واترگیت، در اکتبر ۱۹۸۷ در کتاب «جنگ های سری سیا» پرده از این عمل بی سابقه در «تاریخ تلویزیون» در ایران برداشت.

در صفحه ۸۵ این کتاب۵، وودوارد گفتگویی از ویلیام کیسی (رئیس وقت سیا) آورده است که وی در آن از «تهیه طرح سرنگونی خمینی و جایگزین کردن او با رضا پهلوی» به دستور ریگان سخن می گوید:

«خمینى اغلب موضوع گفتگوها در گردهمایی هاى كاخ سفید بود. این تمایل اظهار مى‏شد كه در صورت امكان دفع شرش بشود. با رئیس جمهور مباحثاتى انجام گرفته بود و به نظر مى‏رسید كه نظر او بیش از حد معمولش، به این موضوع معطوف شده است و بعد از كیسى خواسته شد عملیات مخفى براى سرنگونی خمینى و جایگزین کردن او با رضا پهلوى پسر شاه فقید را موضوع مطالعه قرار دهد و طرحى تهیه كند. وقتى كیسى این موضوع را در لنگلی۶ مطرح کرد، رنگ از صورت ها پرید. ایران مشکلی لاینحل بود، خانواده پهلوی از آن هم بدتر بود. در اداره عملیات سری سیا هم هیچكس حاضر نبود وارد چنین ماجرایی بشود. وزارت خارجه نیز در مقابل این تصمیم مقاومت کرد. ولی کیسی همسو با رئیس جمهور احساس کرد که حکومت باید کاری انجام دهد. بهترین فکری که به نظرش رسید، این بود که به سیا اجازه دهد که طی یک عملیات مخفی، گفتگوهایی با تبعیدیان ضد خمینی انجام داده و با برآورد و بررسی آنها دریابد که کدام یک از آنها ممکن است بتواند نیروی مخالفی بر علیه خمینی برپا کنند. کیسی این طرح را به مثابه اولین قدم مورد نیاز به کاخ سفید ارائه کرد و رئیس جمهور آن را امضا نمود.»

 


کیسی در صفحه ۴۸۸ این کتاب۷، ضمن بیان جزئیات دیگری از پخش برنامه رضا پهلوی در ایران از وعده بازگشت وی در آن برنامه سخن می گوید:

«یك ماه پیش، در سپتامبر۸، سیا مخفیانه، فرستنده تلویزیونى کوچکی را برای پخش برنامه ۱۱ دقیقه‌ای رضا پهلوی در ایران فراهم کرد که وی در آن برنامه اعلام کرد: "من بازخواهم گشت."»

بیش از ۲۶ سال از این ماجرا می گذرد و با اینکه دولت امریکا و رئیس وقت سیا به این ماجرا اذعان نموده اند، تا این لحظه هیچ توضیحی از سوی آقای رضا پهلوی ارائه نشده است و ایشان کماکان از بیان حقایق گریزان اند. نگارنده امیدوار است که ایشان روزی به بیان حقایق بپردازند و تلاش برای شاه شدن! با توسل به قدرت های خارجی را ترک گویند.


پاورقی ها:۱- http://articles.latimes.com/۱۹۸۷-۰۳-۰۶/news/vw-۴۸۹۷_۱_tower-commission-report
۲- The Tower Commission Report: The Full Text of the President's Special Review Board (New York: Bantam Books, ۱۹۸۷), p. ۳۹۸
۳- منظور از تعطیلات آخر هفته، شنبه (۶ سپتامبر ۱۹۸۶) یا یکشنبه (۷ سپتامبر ۱۹۸۶) می باشد.
۴- ﺟﺮج ﮐﺎو، ﻣﺘﺨﺼﺺ ﺳﯿﺎ در ﻣﺴﺎﺋﻞ اﯾﺮان
http://www.nytimes.com/۱۹۹۲/۰۸/۱۱/us/ex-cia-expert-on-iran-ties-agent-to-arms-sale.html
۵- Bob Woodward, _Veil: The Secret Wars of the CIA, ۱۹۸۱-۱۹۸۷_, New York: Simon & Schuster, ۱۹۸۷, p. ۸۵
۶- مرکز اصلی سیا در ایالت ویرجینیا
۷- Bob Woodward, _Veil: The Secret Wars of the CIA, ۱۹۸۱-۱۹۸۷_, New York: Simon & Schuster, ۱۹۸۷, p. ۴۸۸
۸- اشاره دارد به سپتامبر ۱۹۸۶

سید محمد خاتمی اخیراً در دیدار با تعدادی از دانشجویان و جوانان از حسن روحانی و محمدرضا عارف انتقاد کرده است.
به گزارش صراط، رییس جمهور سابق با اشاره به وضعیت اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم گفته: (حسن) روحانی فقط خودش را قبول دارد و اقبالی به او نیست.

index3.jpg - 3.58 Kbرییس بنیاد باران همچنین در مورد محمدرضا عارف معاون اول دولت اصلاحات اظهار داشته که عارف هم مدیریتش ضعیف است و مواضعش.

وی تاکید کرده که عارف نمی تواند اصلاح طلبان را از بن بست خارج کند.

خاتمی در عین حال به حالت شوخی از مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم سالاری به عنوان کاندیدای مطلوب نام برده و گفته: همین کواکبیان به درد ما می خورد.

این مواضع سید محمد خاتمی در حالی است که تازه ترین خبرها حاکی از این است که کاندیدای جدید و مورد نظر خاتمی "محقق داماد" است شوهرخواهر خود اوست.

گفته می شود، از محقق داماد به عنوان خاتمی شماره 2 و فردی که بیشترین شباهت ظاهری و رفتاری را به خاتمی دارد یاد می شود.
 
 
 
 

بولتن نیوز : محمد نوری زاد کارگردان، فیلمنامه ‌نویس و روزنامه ‌نگار ایرانی در تازه ترین مطلبی که در وبلاگ خود منتشر کرده است، به وضعیت اکنون ایران و پیش از انقلاب اشاره کرده و نوشته است: «کاش انقلاب نمی کردیم».


untitled.bmp - 147.71 Kbدر بخشی از نامه نوری زاد در خصوص انقلاب مردمی ایران آمده است: دگرگونی های ناگهانی – بی آنکه از رشد و پختگیِ جمعی بهره مند باشند – هدر دهنده ی سرمایه های ملی اند. این دگرگونی های ناگهانی، هم جمعیت نخبگان و شایستگان را از پا در می آورند و به حاشیه می برند، و هم اندوخته های ملی و مالی کشور را ضایع می کنند.


او با مطرح کردن این سوال که براستی اگر در سال پنجاه و هفت انقلاب نمی کردیم، اکنون – در سال نود و یک شمسی – در کدام نقطه و در کجا ایستاده بودیم؟ چنین پاسخ داده است: اگر انقلاب نکرده بودیم، امروز حداقل پنج نیروگاه هسته ایِ پیشرفته در پنج نقطه از کشورمان دایر بود. این نیروگاهها با آنکه پیمانکارانشان آلمانی ها و ژاپنی ها بودند، علاوه بر تامین برق، سطح علمی ما را خواه ناخواه ارتقا می بخشیدند.
 
 
سطح علمی ایران
نوری زاد در ادامه پاسخ به این سوال افزوده است: ''اگر انقلاب نشده بود، امروز وزنِ علمیِ دانشگاههای ما در مقایسه با دانشگاههای مطرح خاورمیانه و حتی شرق آسیا، از رتبه و اعتبار قابل اعتنایی برخوردار بود. همچنانکه میانگین سطح علمی دانشگاههای تهران و شریف (آریامهر) و شیراز و اصفهان و مشهد و تبریزدر سال پنجاه و شش بسیار فراتر از سطح علمی دانشگاههای مطرح منطقه بود.''


سطح صنعت
نوری زاد معتقد است که اگر انقلاب ایران صورت نگرفته بود، هم اکنون سطح صنعت در این کشور بالاتر بود. او در این باره نوشته است: اگر انقلاب سال پنجاه و هفت صورت نمی پذیرفت، سطح صنعت ما با عنایت به شتابی که تا سال پنجاه و هفت گرفته بود، ایران را در تراز کشورهایی چون کره ی جنوبی، و حتماً برتر از ترکیه ی فعلی قرار می داد.
 
 
صنایع نظامی
نوری زاد معتقد است که اگر در ایران انقلاب نمی شد، سطح صنایع نظامی این کشور هم اکنون بالاتر بود: اگر انقلاب نمی شد صنایع نظامی ما با همه ی وابستگی اش به آمریکا، کیفیت مطلوب تری می داشت. حداقل این که از صنایع کم کیفیت چینی و کره ای (شمالی) برتر بود. با کارشناسانی که همان صنایع را پشتیبانی می کردند. و با این ترجیح که "مشکل قطعات یدکی نیز نمی داشتیم. هم درصنایع نظامی و هم در سایر صنایع" .
 
امریکا از این وابستگی در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی، نظامی و استراتژیک بهره می برد. بر اساس دکترین نیکسون، ایران به ژاندارم امریکا در منطقه تبدیل شد.هدف این دکترین بهره گیری از قدرت های منطقه ای برای حمایت از منافع بین المللی امریکا و سایر کشورهای غربی در مقابل شوروی ها بود. در نتیجه، نیکسون با فروش هر نوع تسلیحات مرسوم به ایران موافقت کرد و در اواسط دهه 1350 ایران به بزرگ ترین خریدار تسلیحات امریکایی تبدیل شد.از سال 1950 تا زمان سقوط شاه، ارزش قراردادهای خرید تجهیزات و خدمات نظامی ایران از امریکا حدود 20 میلیارد دلار رسید.
 
از سوی دیگر، امریکا 40%سهام کنسرسیوم نفتی را به دست آورد و به سرمایه گذاری های گسترده در ایران پرداخت. البته روابط اقتصادی ایران و امریکا در ماهیت امپریالیستی بود، برای مثال ایران در برابر هر دلاری که از تجارت با امریکا به دست می آورد، دو دلار برای کالاهای امریکایی می پرداخت.علاوه بر این ها، امریکا و دیگر کشورهای غربی، دست شاه را در سرکوبی مخالفان باز گذارده، در این زمینه نیز رژیم را یاری می دادند.
 
تصویب و اجرای طرح مصونیت قضایی اتباع امریکایی در ایران، ورود هزاران متخصص نظامی امریکایی و سلطه آن ها بر ارتش، مداخله شاه در عمان - ظفار - ، ارسال تجهیزات نظامی از سوی ایران به مراکش، اردن و زئیر، درگیری نظامی ایران در سومالی، عملیات نظامی ایران علیه ناراضیان بلوچ در پاکستان و ارسال جت های فانتوم از سوی ایران برای حفظ رئیس جمهور وان تیو (Thieu) در ویتنام جنوبی بخشی از برنامه هایی بود که به دستور آمریکا و در راستای منافع بین المللی این کشور تحقق یافت و ایرانیان را بیش از پیش، به وابستگی شاه به امریکا معتقد ساخت.
 
از سوی دیگر روابط شاه و اسرائیل یکی از علل مخالفت عمومی با رژیم شاه بود.رژیم شاه، بر خلاف نظر مردم ایران و افکار عمومی مسلمانان، جهان روابطی گسترده با اسرائیل داشت.
 
شاه 65%نفت مورد نیاز اسرائیل را تامین می کرد.کالاهای اسرائیلی به سوی ایران سرازیر بود، ساواک و موساد همکاری گسترده ای داشتند و آژانس یهود که فعالیت عمده اش مهاجرت دادن یهودیان به فلسطین اشغالی است، در تهران دفتر نمایندگی باز کرده بود... [برای مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید]
 
اینکه اساسا چرا نوری زاد در سالهای پیش [تا سال 2009] مخالف سرسخت اصلاح طلبان بوده و به ناگاه در صف موافق با اصلاح طلبان ایستاد مشخص نیست، اما نوع نگرش او که در این نامه آورده شده حکایت عدم استقلال فکری و سیاسی و .... وی دارد؛ نوع نگرش محمد نوری زاد نه تنها تکیه و اعتماد به دانشمندان جوان و توان بالقوه داخلی نمی باشد بلکه تماما امید واهی به کمک های کشورهای غربی است که اگر آن کشورها مایل باشند علم و فناوری خود را به ما عرضه کنند! این در حالی است که امروزه کشورهای بسیاری تلاش دارند تا استقلال سیاسی کسب نموده و در سایه باور به توان داخلی و عزم ملی به پیشرفت و ترقی دست یابند.
 
آیا امثالی چون نوری زاد تاریخ را مطالعه نکرده و درس نگرفته اند!!؟ در دوران منحوس سلطنت پهلوی در ایران اگرچه گفته می شود در صنایع نظامی جزو قدرت های منطقه بودیم اما قدرت نظامی ایران تنها به دست نیروهای غربی امکان پذیر بود و اساسا در صنایع مهم نظامی نیروهای ایرانی نقش تماشاچی را ایفا می نمودند تا ... !
 
اینکه محمد نوری زاد بر پایه کدام شواهد و دلایل حتی تعداد نیروگاه های هسته ای کشور را در سال 1391 تخمین زده خود جای سوال دارد؛ در مورد رتبه علمی کشور و پیشرفت تکنولوژی آمار و ارقام خود گویای همه چیز است و نیازی به توضیح اضافی نیست.
 
خدا را سپاس که امثالی چون محمد نوری زاد در چشم ملت خوار و خفیف اند و مسئولیت اجرایی در این آب و خاک بر عهده ندارند؛ اگر همچنان در برخی موارد شاهد عدم پیشرفت هستیم به ناگاه باید این موضوع در ذهن خطور کند که شاید امثالی چون نوری زاد بر صندلی ریاست تکیه زده اند و تفکرشان استقلال طلبی و پیشرفت با تکیه بر نیرو و توان داخلی نیست.
 
بی شک تصویر ایران در ذهن محمد نوری زاد، دست های دراز شده و وابستگی مطلق به کشورهای غربی است تا اگر آنها بخواهند به ما علم و تکنولوژی عطا کنند، این همه تحقیر در شرایطی است که ما تمام ثروت داخلی مان را (به مانند نفت، معادن و ...) در اختیار آنها قرار داده ایم!/ تمام
 
 
 
منبع:ماهستیم

نظرات() 
What is a heel lift?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 06:46 ق.ظ
Keep this going please, great job!
dastpaul.blog.fc2.com
سه شنبه 24 مرداد 1396 10:15 ق.ظ
Fantastic goods from you, man. I have take into accout your stuff previous to and you're just too wonderful.

I really like what you have acquired right here, really like what you
are stating and the best way in which you say it. You make it enjoyable and you continue to care for to keep
it sensible. I can't wait to learn much more from you. That is actually a terrific website.
amir
شنبه 14 بهمن 1391 06:33 ب.ظ
pسلام وب جالبی داری اگه خواستی خواننده بشی به ما سر بزن چون موزیک هایی که خوانندگان از روش میخونن فقط دست ماست
اگه میخواهید تبادل لینک هم میکنیم
برای تبادل لینک لینک خودتون رو تو قسمت تبادل لینک خودکار ما ثبت کنید
دوست داشتید میتونید تو انجمن هم فعالیت داشته باشید تا شما را به عنوان یکی از سران سایت انتخاب کنیم
ای ست آنلاین
جمعه 13 بهمن 1391 01:21 ب.ظ
دیگر نگران آپدیت آنتی ویروس نود32 خود نباشید . گروه " ای سِت آنلاین" این مشکل را حل کرده است .فروش اکانت های اختصاصی آپدیت سرور آنتی ویروس نود32 با نازلترین قیمت در سراسر ایران .
اکانت های 90 روزه » 3000 تومان ( نصب بروی 2 سیستم )
اکانت های 180 روزه » 5000 تومان ( نصب بروی 3 سیستم )
اکانت های 365 روزه » 11000 تومان ( نصب بروی 5 سیستم )
-------------------------------------------------------------------------------------------
تازه اگه خودت بخوای سرور اختصاصی داشته باشی و خودت اکانت بفروشی , ما برات نصب و راه اندازی میکنیم
کاریزماسل
جمعه 13 بهمن 1391 01:16 ب.ظ
فروشگاه بزرگ کاریزماسل افتتاح شد !
لطفا از این فروشگاه خــــرید نــــکنید !
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :